Psychiatryczna opieka środowiskowa na Mokotowie

vitriolNa zakończenie obchodów Tygodnia Zdrowia Psychicznego w Warszawie kilkoro z naszych beneficjentów uczestniczyło w konferencji „Zdrowie psychiczne i opieka środowiskowa. Dobre praktyki na Mokotowie” zorganizowanej przez Urząd Dzielnicy Mokotów oraz Fundację „Vitriol”.

W programie  konferencji znalazły się m.in. prezentacje inicjatyw Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Integracja”, streszczenia aktywności podejmowanych przez Fundację na rzecz życia bez depresji i uzależnień „Vitriol” oraz Partnerstwa „Moje Sielce”. Usłyszeliśmy także sprawozdanie z działalności Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Dzielnicy Mokotów.  Szczególną uwagę zwrócił wykład prof. Wciórki z Instytutu Psychiatrii i Neurologii na temat zasadności tworzenia środowiskowej opieki psychiatrycznej na Mokotowie wraz z krótkim zarysem historii leczenia osób chorujących psychicznie, a także przedstawienie przez niego koncepcji  tzw. „otwartego dialogu”. Pan profesor mówił o tym, że leczenie psychiatryczne nie ogranicza się tylko do działalności instytucji typu szpitale czy poradnie, ale obejmuje także szereg przedsięwzięć promujących zdrowie psychiczne, mających na celu profilaktykę oraz prewencję zachorowań. Pan profesor podkreślił, że tylko społeczność, czyli zespół ludzi zamieszkujących dany teren, a nie sama jednostka, może wprowadzić prozdrowotne zmiany w środowisku lokalnym.  Dodał, że opieka psychiatryczna powinna być blisko osoby potrzebującej (co oznacza istnienie gęstej sieci placówek leczniczych), równodostępna (niezależnie od posiadanych dochodów), prowadzona przez różnych, wykwalifikownych profesjonalistów zdrowia psychicznego oraz godziwa (czyli odpowiednia do potrzeb osób chorujących i uwzględniająca ich prawa).

Uczestnicy bardzo uważnie wysłuchali wszystkich wykładów i żywo dyskutowali na ich temat w czasie przerwy kawowej.  Dzielili się między sobą różnymi doświadczeniami, podobnymi do tych, o których mówili min. prelegenci podczas konferencji.  Wszyscy zgodziliśmy się, że bardzo ważna jest nasza obecność na tego typu debatach, ponieważ  sprawy na nich poruszane dotyczą samych uczestników, ich relacji ze społeczeństwem oraz szeroko rozumianego procesu zdrowienia, które ma niebagatelny wpływ na ich życie. Z ciekawością czekamy na możliwość udziału w kolejnym tak istotnym dla nas spotkaniu.

Skip to content