Bób prosto z ogrodu

19549792_1341621179224470_1186297092_oWtorek wśród Domowników Domu typu B upływa pod hasłem bobu… w dodatku bobu z zakątków naszego ogrodu! :) Urządziliśmy dziś zbiór plonów, począwszy od zerwania bobowych strączków, przez oczyszczenie rabat z pozostałych łęcin, aż po przekopanie i zasadzenie nowych sadzonek. Miejsce dotychczasowych zajęły sadzonki bakłażana. Ugotowany bób był smaczną przekąską uzupełniającą obiadowe menu. Wyśmienicie prezentował się, jak i smakował w towarzystwie świeżych warzyw, pasty z czerwonej fasoli i smalczyku z fasoli białej. Bób, podobnie jak inne rośliny strączkowe jest wspaniałym źródłem białka. Pełen jest wartości odżywczych, takich jak potas, kwas foliowy i witaminy z grupy B. Ponadto reguluje ciśnienie i wspomaga procesy krzepnięcia krwi. Polecamy!

Malarstwo pejzażowe

kazimW związku z planowaną wycieczką do Kazimierza Dolnego, postanowiliśmy się wybrać do pobliskiego Centrum Kultury Wilanów, gdzie akurat w Galerii Taras Sztuki obejrzeć można było wystawę malarstwa Haliny Jagody Kołodziejskiej, przedstawiającą krajobrazy Kazimierza Dolnego i jego okolicy. Obejrzenie wystawy było dla nas inspiracją do opracowania planu zwiedzania tego urokliwego miasteczka, a dla tych, którzy jeszcze nie byli przekonani do wyjazdu – zachętą do podjęcia decyzji! Korzystając z pięknej pogody, po wizycie w Galerii udaliśmy się na spacer po Ogrodzie w Wilanowie, gdzie kontynuowaliśmy podziwianie piękna przyrody, tyle, że tym razem na żywo :) Zdecydowanie urzekły nas fontanny i kwiatowe kompozycje otoczone starannie przystrzyżonymi żywopłotami oraz odbijające zieleń drzew jezioro.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego

DSC_0035Z początkiem kalendarzowego lata, we czwartek  22 czerwca, odwiedziliśmy park Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Zachwycaliśmy się urodą i zapachem kwitnącej flory, w tym m. in. okazałego rosarium, lilii wodnych i paproci długosza królewskiego, którego,, kwiatu” szukać będziemy już dziś, w wigilię imienin świętego Jana – w noc świętojańską :) Podążaliśmy ścieżkami edukacyjnymi, dowiadując się ciekawostek dotyczących pomników przyrody i polskich roślin chronionych. Ponadto podziwialiśmy wystawę rzeźb: KOD GENETYCZNY: 21 Warszawski Obszar Rzeźby, powstałą w ramach projektu Fundacji Sztuki Polskiej Art Gersonica, realizowanego we współpracy z Ogrodem Botanicznym i Wydziałem Rzeźby ASP. Z końcem tygodnia natomiast udaliśmy się na seans filmowy ,,Auta 3″ do Kina Cinema City w CH Sadyba best Mall, opowiadającego przygody pewnego uroczego choć czasem krnąbrnego… samochodu wyścigowego.

Rzymskie wakacje

rydygieraWe wtorek, 20 czerwca wybraliśmy się do Środowiskowego Domu Samopomocy przy ulicy Rydygiera w Warszawie na piknik integracyjny pod tytułem „Rzymskie wakacje”. Na początku mieliśmy możliwość wysłuchania i obejrzenia fotorelacji z wycieczki do Rzymu beneficjentów tamtejszej placówki. Usłyszeliśmy wiele ciekawostek na temat tego słynnego miasta oraz zaobserwowanych różnic kulturowych. Dowiedzieliśmy się np., że najpopularniejszym środkiem lokomocji w Rzymie jest skuter. Następnie wzięliśmy udział w loterii fantowej, w której kilkoro z nas wygrało drobne upominki. Gospodarze zadbali również o wyśmienity poczęstunek. Na obiad mogliśmy spróbować typowego dania kuchni włoskiej tj. spaghetti bolognese. Ważnym punktem programu był także występ artystyczny młodzieży z pobliskiej szkoły zawodowej, podczas którego młodzi artyści zaprezentowali swoje umiejętności wokalne oraz recytatorskie. Na koniec wzięliśmy udział w quizie wiedzy o Włoszech. Podczas całej imprezy pogoda dopisywała –  wszystko odbywało się w promieniach gorącego słońca, prawie jak w Rzymie! Dziękujemy ŚDS na Rydygiera za zaproszenie i deklarujemy, że postaramy się odwdzięczyć w przyszłości podobną zabawą u nas!

Pierwszy dzień lata!

19449414_1336214276431827_1779527534_oNadszedł 21 czerwiec. Najdłuższy dzień w roku i jednocześnie pierwszy dzień astronomicznego lata! :) Dla wielu z nas to ulubiona i najdłużej wyczekiwana pora roku, dlatego witamy go z szerokim uśmiechem i otwartymi ramionami :) A jak wyglądał ten dzień w naszym Ośrodku? W pracowni plastyczno – rękodzielniczej powstawały upcyklingowe zielniki z wykorzystaniem butelek PET. Podczas treningu kulinarnego uczestnicy przyrządzili aromatyczny makaron z sosem serowym i szczypiorkiem. Pogoda nam dopisała, dzięki czemu mogliśmy przeprowadzić zajęcia również na świeżym powietrzu. W ramach zajęć sportowo – tanecznych rozegraliśmy w przestrzeniach naszego ogrodu grę w Boule. Mamy nadzieję, że przed nami lato pełne nie tylko słońca i sprzyjającej pogody ale też  przygód i udanego odpoczynku :)