Spotkanie Porozumienia Na Rzecz Wspierania Osób Chorujących Psychicznie

porozumienie..W piątek 25 września braliśmy udział w kolejnym roboczym spotkaniu Porozumienia Na Rzecz Wspierania Osób Chorujących Psychicznie na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. Na zebraniu poruszono następujące tematy: sprawozdania z dyżurów telefonicznych grupy TROP, omówiono planowaną akcję Biura Rzecznika Praw Pacjenta (BRPP) oraz przygotowania do listopadowej konferencji Porozumienia pt. „Samopomoc i Partnerstwo – nowe perspektywy wspierania osób z doświadczeniem choroby psychicznej”.

1) Grupę Trop, która organizuje dyżury telefoniczne, stanowią profesjonalnie działające osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Zajmują się one udzielaniem wsparcia emocjonalnego i informacyjnego przez telefon. Reprezentant tej grupy relacjonował, że zgłaszają się do nich po pomoc ludzie z całego kraju. Często są to osoby pochodzące z małych miasteczek i wsi, które wstydzą się przyznać w swoim otoczeniu do problemów natury psychicznej. Przedstawiono liczne osiągnięcia doradcze grupy Trop.

2) Kolejnym punktem zebrania była informacja na temat przygotowywanej akcji BRPP. Projekt ma na celu stworzenie grupy interwencyjnej, która będzie reagować na mowę nienawiści wobec osób chorujących psychicznie w mediach. Ma także powstać poradnik-broszura dla dziennikarzy, uwrażliwiająca i edukująca ich jak pisać o chorych.

3) Ostatnim tematem poruszonym na spotkaniu było nakreślenie programu przygotowywanej na 19 listopada konferencji podsumowującej działalność Porozumienia. Jej głównym celem miałoby być ukazanie dokonań osób z doświadczeniem choroby psychicznej. Roboczy plan konferencji ma składać się z wystąpień profesjonalistów, następnie referatów przedstawicieli grup Porozumienia np. telefonicznej grupy TROP czy projektu EDUKATOR. Porozumienie poszukuje także chętnych do wystąpień wśród uczestników ŚDŚ-ów. Potem miałyby odbyć się cztery równoległe grupy dyskusyjne na takie tematy jak: ruch użytkowników psychiatrii, choroba psychiczna w mediach, nowoczesna psychiatria oraz prawa człowieka a prawa pacjenta. Udział w konferencji jest otwarty dla wszystkich beneficjentów Środowiskowych Domów Samopomocy i innych ośrodków wsparcia dla osób chorujących psychicznie. Przedstawicieli naszej placówki z pewnością też nie zabraknie podczas tego wydarzenia!

Skip to content